ÇİMEN KERTENKELELERİNDE STRESİN HİKMETİ

Stres, hayvanlar üzerinde oldukça etkilidir. Onları avlamak isteyen bir canlı saldırdığında, ya da yiyecek bulamadıklarında, canlılardaki stres hormonu devreye girer. Stres esnasında serbest kalan bu hormonlar sayesinde, vücut önceden depolanmış olan enerjiyi kullanmaya başlar.

Fakat; gebelik esnasında ise; bambaşka bir olay meydana gelir. Annenin salgıladığı stres hormonları, gelişmekte olan embryodan enerji çalmaya başlar ve bu nedenle de dünyaya gelen çocuk tam olarak sağlıklı olmaz.
Tazmanya Üniversitesi’nden Erik Wapstra tarafından yürütülen bir araştırmada, çimen kertenkeleleri üzerinde stresin etkileri incelendi.
Çimen kertenkeleleri, diğer kertenkele türlerinin aksine, yumurtlamak yerine yavrularını doğum yaparak dünyaya getiriyor.
Laboratuvar ortamında, suni olarak stresli koşullar oluşturarak, hamile olan çimen kertenkelesindeki stres hormonu kortikosteron seviyesi arttırıldı. Diğer  kertenkelelerde ise, yemek bulamama ortamı oluşturularak stres meydana getirildi.
Araştırma ekibi, stresli annelerin ve bebeklerinin sağlığını ölçtü ve durumlarını stres altında olmayan anne ve bebeklerinki ile karşılaştırdı.
Gebelikleri süresince stres altında kalan anneler, kalmayanlarınkine kıyasla daha küçük ve daha yavaş büyüyen yavrular dünyaya getirdiler. Fakat bu küçük yavruların, vücutlarına oranlara daha büyük yağ depolama kapasiteleri olduğu keşfedildi. Bu sayede, doğduğu ortamda avcı canlıların sayıca çok olması ya da yiyecek bulunamaması durumunda;  diğer yavrulara kıyasla bu zorlu koşullarla daha rahat başa çıkabiliyorlar.
Elbette ki, anne kertenkelenin yavrusunu daha dayanıklı yapmak için, hormonlarına etki edip onlara nasıl davranmaları gerektiğini tarif etmesi mümkün değildir.
Allah, her canlıyı yaşadığı ortama uygun olarak yaratmıştır. Daha vahşi, avcıların çok olduğu ve iklimsel olarak zorlu şartların yaşandığı bir ortamda, bu minicik kertenkelelerinin kendi başlarına açlığa, susuzluğa dayanabilmeleri ve kendilerini kovalayıp yemek isteyen bir çok canlıya karşı direnebilmeleri mantıken mümkün değildir.
Bu zorlu şartlara dayanabilmek için, Rabbimiz bu minik canlılara rahmet etmiş ve annelerinin salgıladığı bir hormonu daha dayanıklı olarak dünyaya gelmelerinde vesile kılmıştır.
Kaynak: 19 Nisan 2012, Science Daily

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/04/120419143121.htm

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com