DİŞİ KERTENKELE’DEKİ YARATILIŞ DELİLİ

Bir çok canlının aksine, kertenkeleler hayatları boyunca bir ya da iki kez bebek dünyaya getirirler.

Getirdikleri bebeklerin sağlıklı olabilmesi için ise; çok özel bir teknik kullanmaları gerekir.

Üreme zamanları geldiğinde, dişi kertenkeleler bir erkek kertenkele ile çiftleşirler.

Hayatlarında ilk defa beraber olacakları bu erkek kertenkele için fazla özellik aramazlar; çünkü hedefleri doğurganlıklarını arttırmaktır.

Fakat; üreme zamanı ikinci defa geldiğinde, işler değişir.

Dişi kertenkele bu sefer çok seçici davranır. Etrafındaki tüm erkek adaylarını salgıladığı feromonları koklayarak, özel bir teknoloji yardımıyla, hangi erkeğin daha çeşitli bir gen havuzu olduğunu tespit eder.

Tespit edilen erkek, dişi kertenkelenin yeni eşi olacaktır….

Daha çeşitli bir gen havuzu olması önemlidir; çünkü bu sayede dişi kertenkele daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilir.

Buradaki asıl düşünülmesi gereken yön ise; kertenkelenin koku duyusundaki teknolojidir.

Elbette ki, kertenkelenin başka bir canlının genetik haritasını, hangi hastalıkları geçireceğini ,ne kadar sağlıklı olduğunu ya da ne kadar yaşayacağını bilmesi mümkün değildir.

Her ne kadar erkek kertenkelenin feromonlarını koklayarak bunu tespit ediyorsa da, aslında kokladığı feromonların ne anlama geldiğini hiçbir zaman bilmez.

Kokladığı feromonlar, adeta bir matematiksel şifre gibi, kertenkelenin beynine iletilir. Beyindeki koku merkezinde, bu koku otomatik olarak “güçlü ve sağlıklı bir erkek” şeklinde tercüme edilir ve kertenkele karşısındakinin iyi bir baba adayı olduğunu bu şekilde anlar.

Peki, bu kokunun tercümesi nerden gelmektedir? Kertenkele, kokladığı kokunun “tehlikeli bir canlıya mı ait olduğunu, yiyecek kokusu mu olduğunu, ilerde hastalanabilecek bir erkek mi olduğunu, ya da iyi bir baba adayı mı olduğunu” nasıl bilmektedir?

Herhangi bir mesajın beynimizde tercüme edilebilmesi için, öncelikle bilinmesi gerekir. Örneğin; bir kelimeyi İngilizce’den Türkçe’ye tercüme edebilmemiz için, hem İngilizce olarak hem de Türkçe olarak o kelimenin anlamını bilmemiz, beynimizdeki sözlükte kayıt edilmiş olması gerekir.

Aynı bir sözlükteki gibi, aradığımız bir kelimenin anlamının karşımıza çıkabilmesi için, o sözlüğe önceden yazılıp kaydedilmiş olması şarttır.

Kertenkele için de, aynı durum söz konusudur. Kokladığı kokuları ayırt edebilmesi için, kokladığı kokunun tercümesinin beynindeki koku merkezine çok önceden karşılığı yazılmış olmalıdır. Aksi halde, kokladığı hiçbir kokunun ne anlama geldiğini bilemez.

Şüphesiz, kertenkele beynindeki koku merkezine bu bilgiyi kendi yazmamıştır. Hatta, böyle bir koku merkezinden bile haberi yoktur.

Kertenkele’ye bu bilgiyi ilham eden, onu kokladığı canlıları tanıyacak şekilde yaratan, her kokunun anlamını beyninde var eden Yüce Allah’tır.

Kaynak: http://news.sciencemag.org/sciencenow/2011/11/scienceshot-virgin-lizards-get.html?ref=wp

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com