GECE İLE GÜNDÜZÜN ARD ARDA GELİŞİNDEKİ HİKMET

“Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün ardarda gelişinde temiz akıl sahipleri için gerçekten ayetler vardır.”(Al-i İmran Suresi, 190)
Kuran’ın pek çok ayetinde Allah, gece ile gündüzün ard arda gelişini vurgulamış ve temiz akıl sahiplerini bunun hikmeti üzerine düşünmeye davet etmiştir.
Allah sadece gündüzü yaratmamış, beraberinde geceyi de yaratmıştır. Bu ise; evrenin sonsuz olmadığının apaçık bir delilidir.
19.yy’da yaşayan bir Alman bilim adamı ve matematikçi olan Dr. Wilhem Olbers, evren sonsuz olsaydı nasıl bir görünümü olacağına dair bir hesaplama gerçekleştirmişti.
Bu hesaplamaya göre; sonsuz bir evrende sonsuz sayıda yıldız olması gerekirdi. Sonsuz sayıda yıldız olması ise; gökyüzüne her baktığımızda gördüğümüz en ufak noktada dahi arka arkaya dizilmiş “sonsuz çoklukta” yıldız olması yani gecenin olmaması demek olurdu.
Gelin, bu hesaplamayı bir örnekle açıklayalım…Bir odanın tavanına boyu 1cm geçmeyen ufacık ampüller astığımızı düşünelim. Bu ampüllerin her birinin arkasına yine birer cm lik daha ufak ampüller koyarak sayıyı arttırdığımızı hayal edelim.Nasıl ki, böyle bir ışıklandırma sistemi ile donatılmış bir odanın karanlık olması beklenemez ise; sonsuz sayıda yıldız ile döşenmiş bir evrende de dünyamızın “gece” diye bir kavramın varlığından haberdar olması imkansız olur.
Gece’nin varolması; evrenin sonsuz olmadığının, bir başlangıcı ve sonu olduğunun bir ispatıdır.
Sonsuz gücün sahibi yalnız Allah’tır. Canlılar, galaksiler, evren… Hepsi bir gün yok olacak, ve nasıl ki Allah’ın dilemesiyle yoktan var edildilerse; yine O’nun dilemesiyle ilk hallerine geri dönecek, yok olacaklardır.
(Yer) Üzerindeki herşey yok olucudur; Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin yüzü baki kalacaktır.(Rahman Suresi, 26-27)
iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com