MÜREKKEP BALIKLARI UÇUYOR

Mürekkep balıkları, denizlerde yaşayan yumuşak dokulu canlılardandır.  300’e yakın türü bulunur.
Sırt derilerinin altında içi hava dolu olan bir kabuk yer alır.  Bu kabuk, hem vücuda bir destek ve hafiflik sağlar hem de kaslar için hayati derecede önemli bir bağlama yeri olarak işlev görür. Yüzgeçli bir canlıdır; fakat suda yaşayan diğer canlıların aksine yüzgeçlerini sadece suda ağır ağır yüzmek için ve gövdesini döndürmek için kullanır. Süratle ilerlemek için ise, kullandığı sistem bambaşkadır.
Mürekkep balıkları, su altında sürat kazanıp hızla yüzebilmek için, kendine özel bir jet sistemine sahiptir.
Bu küçük ve şeffaf canlıların vücudunda bir manto boşluğu yer alır. Su altında jet hızında hareket edebilmek için, Mürekkep balığı bu boşluğu su ile doldurur ve karın kısmında bulunan huniden doldurduğu suyu dışarı doğru fışkırtır. Su, huniden dışarıya iletildiğinde, bu tazyikli püskürtme işlemi sayesinde mürekkep balığı 37 km hıza ulaşır.
Bu, yanlızca canlının su altında hareket etmek için kullandığı teknolojidir.
Teknolojinin her gün biraz daha gelişmesiyle, canlılar hakkında edindiğimiz bilgiler de daha kapsamlı bir hale gelmektedir.
Son dönemde geliştirilen yüksek hızda fotoğraflama teknolojisi sayesinde, bir çok canlı hakkında yeni bilgilere ulaşılabildi.
Mürekkep balıkları da, bunlardan bir tanesi…
Kanada Dalhouise Üniversitesi’nde bir deniz biyoloğu olan Ronald O’Dor, uzun zamandır mürekkep balıklarını incelemekteydi.  Ve çok şaşırtıcı bir gerçekle karşılaştı.
Ronald O’Dor’un tespitine göre;  mürekkep balıkları, yüzmek yerine enerjiden tasarruf etmek için uçuyorlar!
Mürekkep balıkları, yüzmelerine yarayan aynı mekanizmayı, uçmak için de kullanıyor.  Mantolarından su fışkırtarak roket gibi denizden dışarı fırlayıp, havada bir süre süzülüyorlar.
Bu zamana kadar yapılan araştırmalarda, mürekkep balıklarının bu davranışı, ilk etapta, onları avlamak isteyen diğer canlılardan kaçmak için gerçekleştirdiği düşünülüyordu; fakat Ronald O’Dor, mürekkep balıklarının bu davranışının son derece akılcı bir davranış örneği olduğunu ve ardında uzun mesafeleri daha az enerji  harcayarak kat etme hedefinin bulunduğunu ortaya koydu.
Bilhassa, göç ederken, bazı mürekkep balığı türleri çok ciddi miktarda enerji sarf ediyor. Örneğin, I. illecebrous isimli bir mürekkep balığı türünün, göç esnasında 1000 km’den fazla yol kat etmesi gerekiyor.
Fakat, uçarak bu uzun mesafeyi çok daha az enerjiyle kat edebiliyor; çünkü mürekkep balıkları uçuş pozisyonundayken suyun içindekinden 5 kat hızlı hareket edebiliyorlar.
Kaynaklar:

Nature DOI: doi:10.1038/nature.2012.10060
Maciá, S., Robinson, M. P., Craze, P., Dalton, R. & Thomas, J. D. J. Moll. Stud. 70, 297–299 (2004). http://www.sgmeet.com/osm2012/viewabstract2.asp?AbstractID=11604 (2012).

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com